Vyhazov Tarji z NW+její odpověď

5. července 2008 v 14:28 | Lorena14 |  NIGHTWISH is my life
Po velkolepém koncertě, který se konal 22.10. v helsinské Hartwall aréně dostala Tarja od členů skupiny dopis, ve kterém ji bylo sděleno, že s ní již členové skupiny nemůžou déle působit, že se poohlédnou po jiné zpěvačce a že ještě rozhodně nechtějí skončit (aspoň něco pozitivního). Celé znění dopisu, který byl otevřený, můžete najít v angličtině na oficiálních stránkách Nightwish nebo český překlad, pod tímto odstavcem. Tady je:
"Drahá Tarjo,

nastall čas rozhodnout, zadli příběh NIGHTWISH končí nebo ještě bude pokračovat. Tvořili jsme tuto skupinu devět let a ještě nejsme ochotni to vzdát. NIGHTWISH je způsob života, něco, za co stojí žít, a my jsme si jistí, že ho nedokážeme opustit.

Stejně tak jsme si jistí tím, že už nemůžeme pokračovat s tebou a s Marcelem. V průběhu minulého roku se stalo něco smutného, co jsem si přemítal v hlavě každý den,v ráno i noc. Tvůj postoj a chování se už k NIGHTWISH nehodí. Máš nějaké vlastnosti, o kterých bych nikdy nevěřil, že je u svého starého a milého kamaráda najdu.

Lidé, kteří spolu rok nemluví, nepatří do stejné skupiny.

Zapletli jsme se do průmyslu, kde pohled z obchodního hlediska věci je nutný a zlý a pořád dělá starosti. Jsme skupina, která svou hudbu dělala vždy ze srdce, kvůli přátelství a hudbě samé. Duševní uspokojení by mělo být vždycky důležitější než peníze! NIGHTWISH je skupina a emoce. Pro tebe se naneštěstí obchod, peníze a věci, které s těmito emocemi nemají vůbec nic společného, staly mnohem důležitější a lepší. Cítíš, že jsi samu sebe a svou hudební kariéru pro NIGHTWISH obětovala, spíše než by jsi přemýšlela, co ti skupina dala.
Tento postoj jsi mi jasně ukázala dvěma věcmi, které jsi mi řekla v letadle do Toronta: 'Už NIGHTWISH nepotřebuji' a 'Nezapomeň, Tuomasi, že z téhle skupiny můžu odejít,

kdykoliv se mi zachce, s pouhým jednodenním varováním předem.' A já už prostě nemohu psát další písně, které by jsi zpívala.

Sama jsi řekla, že jsi v NIGHTWISH pouhý 'hostující umělec'. Teď ta tvá návštěva končí a my budeme v NIGHTWISH pokračovat s novou zpěvačkou. Jsme ujištěni, že je to pro tebe stejná úleva, jako pro nás. Všichni už jsme se trápili dost dlouho.

Řekla jsi nám, že ať už se stane cokoliv, příští album NIGHTWISH bude tvé poslední. Ale my ostatní chceme pokračovat tak dlouho, dokud bude pochodeň hořet. Takže stejně nemá smysl, abys s námi
toto příští album nahrávala. My čtyři už jsme si to nespočetněkrát prošli a uvědomili si, že v životě chceme dělat právě toto. Nic jiného neumíme. V prosinci 2004, v Německu, jsi řekla, že už nikdy nebudeš chtít koncertovat déle než dva týdny v kuse. Taky jsi řekla, že můžeme zapomenout na Spojené státy a Austrálii, protože honorář je příliš nízký a místa pro koncertování jsou malá.

V rozhovorech jsem se zmínil, že pokud Tarja odejde, skupina skončí. Chápu, že lidé to takto budou brát. NIGHTWISH je ale výjev/výplod z mé duše a já nejsem ochoten se ho vzdát kvůli jedniné osobě. Osobně, která chce svou tvořivost zaměřit někam jinam, osobě, jejíž priority se neshodují s těmi mými.

Nikdy nás netrápilavěc, že ses nepodílela na psaní/aranžování písní, že sis za celých 9 let nepřišla písně nacvičit, než jsme s nimi šli do studia. Ani skutečosti jako, že jsi na turné nikdy nechtěla letět s námi, ale odděleně/zvlášť, se svým manželem. Ani skutečnost, že úplně jasně a nepopiratelně představuješ symbol skupiny. Přijali jsme to a bylo to OK, až na tu chtivost, nedoceňování fanoušků a rušení a maření slibů. Nás pět se dohodlo na tom, že NIGHTWISH bude ve všem, co budeme dělat během let 2004-2005, našim hlavním cílem a prioritou. Přesto pro tebe bylo tolik věcí důležitějších.
Nejlepší příklad je vyprodaný koncert v Oslu, který jsi chtěla zrušit, protože jsi potřebovala jít na zkoušku svých sólových koncertů, setkat se s kamarády a zajít do kina. Tyto slova použil Marcelo v e-mailu, kterým zrušení vysvětlil. Tohle je ale jen jeden příklad z mnoha. Nenapadá mě žádný jiný způsob, jak být sobecký/arogantní a ignorovat fanoušky. NIGHTWISH je způsob života a práce s mnoha závazky. K sobě navzájem i k fanouškům. S tebou už tyto povinnosti nezvládneme.

Hluboko uvnitř nevíme, který z vás nás sem dovedl. Marcelo tě nějak změnil z milé dívky, kterou jsi byla, na divu, která už nepřemýšlí a nechová se tak, jako předtím. Jsi si příliš jistá svou nenahraditelností a postavením. Svůj stres a trápení svádíš na nás. A myslíš si, že si tě nevážíme a neposloucháme tě.
Věř nám; vždy jsme k tobě cítili tu největší úctu, jako k skvělé zpěvačce a přítelkyni. A během posledních pár let se naše plány řídily jen tvými rozhodnutími. Vždycky jsi byla ta, která chtěla z koncertů nejvíce peněz. Tenhle postoj 'odškodnění a více peněz' nás zklamal ze všeho nejvíce! Chceme jen, abys odteď naslouchala svému srdci a ne Marcelovi. Kulturní rozdíly spolu s chtivostí, oportunismem a láskou tvoří nebezpečnou kombinaci. Nevadni. Na toto rozhodnutí nejsme nijak zvlášť hrdí, ale nedala jsi nám na výběr.

Propast mezi námi je moc velká. Všichni čtyři jsme se jednohlasně shodli. Jsme už daleko bodem, kdy by se všechno dalo vyřešit jen rozhovorem.

Všechno nejlepší tvému životu a kariéře ti přejí

Tuomas

Emppu Jukka Marco
Takto reagovala bývalá vokalistka NIGHTWISH Tarja Turunen poté co se dočetla,že už s Nightwish nebude hrát. Rozšířila médiemi následující oficiální prohlášení:
"Myslela jsem si, že je znám," říká Tarja

"Od neděle ráno jsem byla žádána časopisy, novinami, rozhlasovými a televizními stanicemi, fan kluby a fanoušky na celém světě, abych vyjádřila své stanovisko. Je jich tolik, že nemám fyzickou možnost odpovědět všem zvlášť. Proto jsem se rozhodla napsat pár slov. Aby se mohli moji fanoušci, příbuzní, přátelé a veřejnost dozvědět, jak se cítím po posledních událostech.

Je to okamžik plný bolesti a smutkem a pro mne je moc těžké mluvit.

V současnosti se nacházím v Argentině. Doufám chápete, že po tak šokující životní proměně srovnatelné s rozvodem, já nechci být sama doma ve Finsku. Můj manžel rezervoval letenky do Finska už před několika měsíci a na poslední chvíli jsem se rozhodla s ním odletět. Ale skutečnost, že jsem v Argentině, ani velká vzdálenost nemůžou být výmluvou, abych nekomentovala vzniklou situaci.

Minulý pátek, 21. říjen byl dnem, který celá kapela již delší dobu netrpělivě očekávala. Příprava začala brzy ráno. Byla jsem nemocná a nervózní kvůli tomu, že jsem ani neměla možnost zpívat na zkouškách. Znervózněla jsem i proto, že program koncertu měl být delší, než trvá běžný koncert NIGHTWISH. Navíc tu měl být speciální host, který měl vystoupit s námi. Měla jsem měnit své oblečení častěji než obvykle a poprvé jsme měli použít velké obrazovky a větší scénu. Nezapomínejme, že k tomu mělo být vystoupení nahráno a nafilmováno. Měli jsme vystupovat poprvé v Hartwall Areně.

Přestože jsme předem věděli, že koncert je rozprodaný, když jsme vystoupili na scénu a viděli křičící a tleskající publikum, které stálo na nohou a mezi nímž nebylo ani jedno volné místo, nemohli jsme tomu uvěřit. Nikdy nezapomenu na toto velkolepé uvítání finského publika.

Když koncert skončil, plakala jsem štěstím na scéně. Byly to slzy štěstí, protože jsem vydala to nejlepší ze sebe přesto, že jsem byla nemocná. Slzy štěstí, protože turné bylo zakončeno tím nejlepším možným způsobem a slzy štěstí, protože jsme dostali to nejlepší, co může dostat muzikant - aplaus a usměvavé tváře. V tom okamžiku jsem nevěděla, že budu brzy opět plakat.

Po koncertě mě kluci pozvali k sobě, abych se připojila k jejích společnému obětí. Bylo to zvláštní, protože se tak obvykle objímáme než jdeme na scénu. Tuto tradici jsme si udrželi přes vyostřené vztahy a narůstající napětí, které mezi námi existovalo již delší dobu.

Tehdy jsem pocítila, že bych jim měla poděkovat, což jsem také udělala, ale nedostala jsem žádnou dopověď.

Pak mi dali dopis a chtěli po mně, abych si ho další den přečetla. Stejný dopis, který je dnes již oficiálně zveřejněn.

Přečetla jsem si ho a byla jsem šokována. Nevěděla jsem, co říct i teď, v okamžiku, kdy tyto řádky píšu, stále nevím.

Cítím hodně hněvu v tomto dopise a stále mám smíšené pocity, ale nechci na ten hněv reagovat s ještě větší zlostí. Osobní vztahy by se neměly řešit veřejně.

Vím, že všechno to, co prožíváme je hodně smutné pro všechny, i pro kluky.

Bylo mnoho způsobů, jak mi říct to, co vyjadřují svým dopisem, a já stále nechápu, proč zvolili zrovna tento.

Je mi líto, že mě kluci pochopili tak špatně. Nemůžu poznat sama sebe tak, jak mě popsali.

To, co říkají je podpásovka. Čím ovšem překročili veškeré meze je skutečnost, že do všeho zapletli i mého manžela Marcela. Je to muž, kterého miluju, můj přítel, který mi byl největší podporou během posledních let
.
Samozřejmě, že jsem už od počátku vztahu s mým manželem věděla, že ho zbytek
skupiny nepřijal. Vyplývalo to z jejich poznámek a chování. Ale proč? Protože
pochází z jižní Ameriky? Protože jsem se rozhodla vdát se a nezůstat jejich
holčičkou? Protože jsem jediná žena ve skupině a nikdo z ostatních mě nikdy
nebral vážně. To můj manžel mi dopomohl k tomu, aby byl můj hlas slyšet.

Byli jsme spolu v jedné skupině devět let, během kterých jsme prožili dobré i ne tak dobré časy. Myslela jsem si, že je znám, ale mýlila jsem se.

Přesto vše, co se stalo, nestačí na to, aby je učinila zlými v mých očích.

Přichází okamžik, kdy se uklidním a odpovím na vše.

Musím znovu načerpat síly a slibují, že se brzy vrátím do společnosti. Uspořádám tiskovou konferenci, na které prozradím své plány do budoucna. Ale nečekejte, že na té konferenci budu někoho napadat. To neudělám.

Překrásná hudba, kterou jsme stvořili, nebude poznamenána čerstvými událostmi.

Děkuji všem, kteří mě podpořili v těchto těžkých časech, mé rodině, přátelům, kolegům a nesčetným fanouškům. Mám vás ráda a skutečně cítím, že jsem vás nezradila."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Metallady Metallady | Web | 6. července 2008 v 23:44 | Reagovat

u mě je metalová bleskowka!!!zapoj se...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.